UPC Business zprovoznilo 1 000. aktivní spoj přes rádio

Praha 5. března – UPC Business, divize společnosti UPC Česká republika, vedoucího poskytovatele inovativních digitálních služeb televize, internetu a telefonie v České republice, zprovoznila v uplynulých dnech na pražské Základní škole Mazurská svůj 1 000. aktivní mikrovlnný spoj. Jedná se o vysokorychlostní připojení, které má parametry jako připojení přes optický kabel. Data se do školy dostávají vzduchem na krátkém úseku, takzvané „poslední míli“, v případě této základní školy z pěti kilometrů vzdáleného přípojného bodu Shiran Tower ve Vokovicích.

 

Díky vysokorychlostnímu mikrovlnnému spoji RAy je možné získat ve vzduchu parametry běžné pro optickou síť, včetně symetrického datového připojení. Navíc s osvědčenou odolností vůči klimatickým podmínkám od -30 °C až do +55 °C.

 

„Všechny školy, od základních přes střední až po vysoké stále více fungují ve virtuálním prostředí. Kvalitní připojení je pro ně tedy velice důležité. Vysokorychlostní připojení v současné chvíli zajišťujeme pro desítky škol, v mnoha z nich právě přes rádio,“ vysvětluje Marián Holý, ředitel UPC Business. Dodává, že napojení „poslední míle“ přes rádio využívá i řada firem, které potřebují zajistit spolehlivý a rychlý internet v lokalitách, kam není dovedena optika kabelem.

 

Základní škola Mazurská je nyní připojena rychlostí 200 Mb/s. Podle smlouvy 100 Mb/s, ale vzhledem k tomu, že se jedná o jubilejní 1 000. rádiové spojení, získala od UPC Business jako bonus dvojnásobnou rychlost. Připojení vzduchem však v dnešní době může dosahovat i mnohonásobně vyšších rychlostí v řádu Gb/s.

 

Hlavní podmínkou zavedení mikrovlnného spoje je přímá viditelnost na přípojný bod UPC. Takové spojení je maximálně spolehlivé a vyznačuje se rychlou odezvou sítě a nízkou konstantní latencí < 0.1 ms. Je pro něj možno využít volná i licencovaná pásma.

 

Připojení vzduchem je velmi efektivní a rychlá varianta v případě, kdy zákazníci nejsou v dosahu kabelové optické sítě. Většina zákazníků UPC Business využívá připojení přes optiku vedenou v zemi. Dohromady má UPC v celé republice více než 6 300 kilometrů optických tras, které dohromady obsahují 1 146 000 km monitorovaných optických vláken.